Czerwone wino

Czerwone wino


Często słyszymy różne teorie na temat alkoholu i jego wpływu na nasze zdrowie. Wino najczęściej oceniane jest bardziej pozytywnie na tle innych trunków. Czy jednak jego konsumpcja faktycznie jest dla nas korzystna?

Jedna badania sugerują, iż czerwone wino może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Inne z kolei wskazują, iż spożywanie nawet małych jego ilości zwiększa to ryzyko.

Czerwone wino a korzyści dla zdrowia

Już starożytni Egipcjanie i Grecy wierzyli w jego zdrowotne właściwości i używali go jako lekarstwo. Naukowcy jednak kwestionują ten pogląd.

Fakty potwierdzone badaniami: skóra i pestki winogron mają zdrowotne właściwości. Największa ich siła pochodzi z antyoksydantu, zwanego resweratrolem. Tenże związek chemiczny pochodzenia organicznego chroni komórki przed uszkodzeniem, które mogłyby prowadzić do zachorowania na raka.

Wybór wina i wielkość porcji

Jeżeli chcesz na własnej skórze doświadczyć potencjalnych korzyści wina i jego wpływu na zdrowie, pamiętajcie o kilku zasadach:

  • Zawsze wybieraj wino czerwone. Czerwone i fioletowe winogrona zawierają większą ilość resweratrolu niż zielone.
  • Sprawdzaj lokalizację winnicy. Wino z winnic znajdujących się w chłodnym i wilgotnym klimacie ma więcej resweratrolu niż to pochodzące z ciepłych i suchych regionów.
  • Nie przekraczaj wielkości zalecanej porcji. Kobiety powinny ograniczyć się do jednej lampki wina dziennie, natomiast mężczyźni do dwóch.

Wino, zwłaszcza to czerwone było przez wiele ostatnich lat przedmiotem licznych badań naukowych, których wyniki sugerowały jego korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Nie ma jednak dowodów na to, aby trunek ten zmniejszał ryzyko zachorowania na nowotwór.

Jedno jest jednak pewne: picie alkoholu w nadmiarze niszczy nasze komórki, co prowadzi do nowotworu.

Centrum profilaktyki nowotworowej szpitala MD Anderson’s jest zdania, iż najbezpieczniejszym wyborem jest unikanie alkoholu. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości resweratrolu, możemy spożywać świeże winogrona lub popijać z nich sok.

Kliknij i dowiedz się czegoś ciekawego na temat cukinii.

Na podstawie:
http://www.healthline.com/health/food-nutrition/are-grapes-good-for-you
https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/February-2017/red-wine-health-benefits-facts-and-myths.html