Wpływ diety na samopoczucie

10 sposobów na odzyskanie energii


Każdego ranka wstajesz zmęczony, w ciągu dnia pijesz kawę za kawą, a po pracy nie masz siły na nic….

Na nasze samopoczucie ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym jest, by je poznać i uchwycić te, które nam szkodzą. Przeanalizuj poniższą listę odnosząc ją do własnego życia.

10 sposobów na odzyskanie energii

 1. Pij od 1,5-2,5 l płynów dziennie. Woda w naszym organizmie odgrywa wiele istotnych funkcji, np. transportuje składniki odżywcze do narządów i komórek ciała. Właściwe nawodnienie organizmu poprawia jego wytrzymałość, oczyszcza i zmniejsza uczucie zmęczenia. Zalecana ilość przyjmowania wody zależy w dużym stopniu od liczby spożywanych kalorii. Na 1 kalorię przypada 1 mililitr wody.
 2. Nie jedz żywności przetworzonej. Gotuj w domu.
 3. Nie omijaj śniadania. Śniadanie trzeba jeść- bezdyskusyjnie.
 4. Unikaj jedzenia węglowodanów prostych, gdyż to one odpowiedzialne są za skoki poziomu glukozy we krwi. Zamień je na węglowodany złożone np. owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, kasze.
 5. Sprawdź, czy twój organizm nie jest zakwaszony
 6. Zadbaj o właściwy poziom żelaza. Niedobór tego mikroelementu może objawiać się w kłopotach z koncentracją i w osłabieniu. Najlepszym źródłem żelaza są: wodorosty morskie nori, ….
 7. Zadbaj o właściwy poziom magnezu. Najlepszym źródłem tego makroelementu są: nasiona sezamu, …
 8. Zadbaj o właściwy poziom witaminy C, która nie tylko zwiększa odpornść organizmu, ale i wspiera pracę nadnerczy. Najlepszym źródłem tej witaminy są: porzeczki, …
 9. Zadbaj o właściwy poziom witamin z grupy B. Biorą one udział w przemianie białek i węglowodanów. Zmniejszają uczucie zmęczenia, osłabienia i apatii. Najlepszym źródłem tych witamin jest: wątróbka, produkty zbożowe, …
 10. Uprawiaj aktywność fizyczną minimum 3 – 5 razy w tygodniu po 30 minut. Ćwiczenia fizyczne regenerują, dodają energii, podnoszą odporność na stres i zwiększają poczucie szczęścia (endorfiny).
 11. Śpij 6-8 godzin każdej nocy. Wielu z nas próbuje nadgonić zaległości dnia nocą. Pamiętajmy jednak, iż brak snu negatywnie wpływa na pracę mózgu (trudniej nam się jest skupić i przyswoić nowe informacje), oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia i otyłości.

Kliknij i dowiedz się czegoś więcej na temat związku diety z profilaktyką antynowotworową.