Dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa


Dieta bogatoresztkowa to dieta, w które zwraca się szczególną uwagę na wysoką ilość błonnika pokarmowego w spożywanych produktach. Błonnik to składnik pochodzenia roślinnego, który nie ulega procesowi trawienia. Polecana jest wszystkim tym, którzy mają problemy trawienne, z zaparciami, a także w walce z chorobami jelit, np. w zespole jelita drażliwego. Może być stosowana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W skład diety bogatoresztkowej wchodzą głównie produkty spożywcze, zawierające wysoką ilość błonnika. W dzisiejszym wpisie przedstawimy zalety tego rodzaju diety oraz podamy przykładowe potrawy, z których można stworzyć jadłospis.

Właściwości błonnika i jego znaczenie w diecie bogatoresztkowej

Dlaczego warto wzbogacić swój jadłospis o produkty z wysoką zawartością błonnika? Otóż błonnik zmniejsza stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi. Innymi słowy, ma zbawienny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na procesy trawienne. W zbilansowanej diecie lekarze zalecają przyjmować go w ilościach od 30-40 gram, natomiast w diecie bogatoresztkowej dawka ta zwiększana jest do 50-70 gram na dzień.

Zasady diety bogatoresztkowej

  • Jadłospis bogaty jest w owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane i otręby pszenne.
  • Kaszę, ryż, makaron, a także warzywa, należy gotować na półtwardo. Wysoka temperatura powoduje utratę cennych składników.
  • Zaleca się spożywanie chudego mięsa, oraz chudych ryb, które można przygotować poprzez gotowanie, pieczenie, duszenie, bądź smażenie bez tłuszczu.
  • Odradza się jedzenie potraw tłustych, smażonych, a także słodyczy.
  • Zaleca się odtawienie kawy oraz herbaty i zastąpienie ich naparami ziołowymi (wzmacniającymi trawienie).

Czy dieta bogatoresztkowa jest dla Ciebie?

Dieta ta stosowana jest nie tylko przez osoby cierpiące na zaparcia. Jest ona także zalecana w profilaktyce chorób jelita (zespołu jelita drażliwego, raka jelita grubego), miażdżycy, kamicy żółciowej, cukrzycy i otyłości.

Przeciwwskazania

Diety bogatoresztkowej nie powinny stosować osoby z nieżytem przewodu pokarmowego, chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, oraz cierpiące na stany zapalne trzustki, żołądka, dróg żółciowych i jelit.

Kliknij i dowiedz się czegoś więcej na temat diety na niestrawność.

Na podstawie:
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-bogatoresztkowa-nie-tylko-na-zaparcia-na-czym-polega_41987.html
http://www.szpital.legnica.pl/index.php/porady-dietetyczne/634-dieta-bogatoresztkowa
http://www.vitanatural.pl/dieta-bogatoresztkowa-wysokob%C5%82onnikowa-przeciw-zaparciom

Zapoznaj się ze smacznym cateringiem dietetycznym w Krakowie.