Dieta płodności


Dla przyszłych rodziców ważnym elementem procesu starania się o dziecko jest zadbanie o własne zdrowie. Dieta jest bardzo istotna. Należy zatroszczyć się o to, aby była różnorodna, zbilansowana i dostarczała nam niezbędnych witamin, minerałów, oraz substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Uboga dieta może wpłynąć negatywnie na procesy biologiczne zachodzące w organizmie człowieka. Układ rozrodczy także jest zależny od diety. Często panuje przekonanie o tym, że niepłodność jest problemem kobiet. To stwierdzenie jest jednak mylne, gdyż styl życia kobiet jak i mężczyzn wpływa równomiernie na możliwości poczęcia, jak i na zdrowie dziecka. Odżywianie ma bardzo duży wpływ na jakość i ilość spermy. Palenie, picie i niezdrowy styl życia obniżają tym samym szansę na zapłodnienie. Należy zastosować zbilansowaną i zróżnicowaną dietą. Spożywać produkty ekologiczne, bez konserwantów. Ważnym jest, by ograniczyć konsumpcję tłuszczów nasyconych, cukru, soli, gotowych dań. Do naszego menu powinny wejść warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.
Dla mężczyzn najważniejszymi składnikami pokarmowymi, potrzebnymi dla dobrego funkcjonowania układu rozrodczego jest: cynk, mangan, selen, witaminy E,C,B12,D, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, koenzym Q10, wapń i aminokwasy.
Organizm kobiet także potrzebuje pełnego zestawu minerałów i witamin. Do listy należy zaliczyć: kwas foliowy, żelazo, wapń, selen, cynk, mangan, magnez, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B,C,E,A, bakterie probiotyczne, probiotyki,
Oprócz zdrowej diety można także spróbować ziół wspomagających płodność. Są nimi: Niepokalanek pospolity, Aletra lecznicza, Dzięgiel chiński, Pluskwica groniasta, Liście czerwonej maliny, olej z wiesiołka, Dziki ignam, Czerwona koniczyna, Korzeń lukrecji, Unkei-to (azjatycki lek ziołowy), Kazuaryna. Nie wszystkie z nich są łatwo dostępne, lecz warto o nich wiedzieć.
W nawiązaniu do zależności pomiędzy zdrową żywnością a jakością spermy ciekawym faktem jest, iż po przebadaniu farmerów w Danii zajmujących się uprawą ekologiczną, okazało się, że mają oni spermę o zaskakującej ilości i jakości plemników. Nasienie Duńczyków jest najbardziej poszukiwanym na całym świecie.