Głóg pospolity

Głóg pospolity


Głóg pospolity nie jest rośliną zbyt popularną. Jego właściwości doceniane są zwłaszcza przez osoby cierpiące na chorobę wieńcową i nadciśnienie. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Budowa głogu pospolitego

Głóg występuje w postaci krzewu i drzewa. Osiąga  do 3-4 metrów wysokości. Ma cierniste gałęzie. Jego kwiaty są białe, pięciopłatkowe, zebrane w kwiatostany. Kwitnie w maju i czerwcu. Owoce głogu są kuliste lub jajowatokuliste i dojrzewają wczesną jesienią. Owoc głogu jednoszyjkowego zawiera jedną pestkę, a owoc głogu dwuszyjkowego dwie pestki. Głóg jednoszyjkowy występuje w zaroślach, przy drogach, na zboczach, brzegach lasów. Głóg dwuszyjkowy sadzony bywa jako żywopłot. Surowcem leczniczym są kwiaty, liście i owoce. Kwiat głogu zbiera się w początkowym okresie kwitnienia, tj. wtedy, gdy część kwiatów jeszcze jest w pączkach. Natomiast owoce głogu zbiera się od wrzesienia do października.

Właściwości i zastosowanie głogu

  • Roślina zawiera witaminę A, C, witaminy z grupy B (głównie B1) i pektyny.
  • Głóg, stosowano od dawien dawna przy podagrze, zapaleniu opłucnej, krwawieniach wewnętrznych.
  • Obecnie wykorzystuje się go jako łagodny środek tonizujący w osłabieniu mięśnia sercowego, oraz w schorzeniach wątroby.
  • Ma działanie uspokajające, oraz obniżające ciśnienie krwi. 

Zastosowanie głogu w kuchni jest różnorodne. Owoce głogu można dodać do marmolad, dżemów, win i wódek.

Ciekawostka

Celtowie traktowali głóg jako drzewo święte. Niósł oczyszczenie, odrodzenie i odnowę. 

Kliknij i przeczytaj o właściwościach i zastosowaniu oleju lnianego.

Na podstawie:
https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/ogrodek-ziolowy/glog-wlasciwosci-zdrowotne-i-zastosowanie-glogu,136_3000.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/glog-poprawia-prace-serca-obniza-cisnienie-wzmacnia-i-uspokaja_37797.html