Babka lancetowata


Babka lancetowata od starożytności doceniana była za swe prozdrowotne właściwości. W niektórych kręgach uważano, iż jest rośliną wręcz magiczną….

Babka lancetowata- właściwości

Surowcem lekarskim babki lancetowatej są jej liście- Folium Plantaginis lanceolatae. Zawierają one między innymi saponiny, kwasy organiczne, związki śluzowe, potas, magnez, cynk, witaminę C i K.

Obecnie w medycynie naturalnej jej liście stosowane są głównie do leczenia:

  • schorzeń układu oddechowego
  • podrażnień błony śluzowej jamy ustnej
  • chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy
  • zapalenia spojówek i oczu

Odwar z babki lancetowatej przygotowuje się poprzez zalanie łyżki suchych liści szklanką wrzątku. Miksturę gotujemy przez 5 minut, a następnie odstawiamy na kolejnych 15. Po tym czasie przelewamy płyn przez sitko i pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki.

Okłady z liści są także bardzo proste do przygotowania. Całe, bądź zmiażdżone liście nakładamy się na chore miejsce. Obwijamy je bandażem i pozostawia na 6-8 godzin. Leczenie to stosowane bywa w przypadku trudno gojących się ran, czyraków, wysypki, oparzeń, stłuczeń, opuchnięć i ukąszeń owadów.

Współczesne badania medyczne sugerują, iż wyciąg wodny z liści babki lancetowatej ma działanie antynowotworowe. Związki w nim zawarte stymulują wytwarzanie się interferonu i przeciwciał przeciw antygenom wirusowym, w tym wirusom onkogennym.

Ciekawostka: w średniowieczu babkę lancetowatą stosowano jako antidotum na miłosne czary.

Kliknij i poznaj prozdrowotne właściwości pokrzywy.

Na podstawie:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/babka-lancetowata-wlasciwosci-i-zastosowanie_34573.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_lancetowata