ziołowa kuracja leczniczo odmładzająca

Ziołowa kuracja leczniczo-odmładzająca

Dbanie o zdrowie, oraz wygląd własnego ciała staje się coraz bardziej popularne wśród wszystkich grup wiekowych. Mężczyźni i kobiety spędzają całe kwadranse pod sklepowymi regałami oferującymi różnorodność kremów, balsamów, peelingów, masek, odżywek itp. Wzrastająca tendencja zainteresowania zdrowiem i wyglądem jest z całą pewnością zjawiskiem pozytywnym. Jedyną kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy specyfiki oferowane przez wielkie koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne nie mogą być z powodzeniem zastąpione ziołami i naturalnymi produktami? Zacznijmy omawianie tematu od podstaw.

Dieta i ćwiczenia w kuracji odmładzającej

Po pierwsze, aby młodo i zdrowo wyglądać należy zadbać o swoją dietę i aktywność fizyczną. Regularne, różnorodne i niskokaloryczne posiłki zapewnią nam smukłą sylwetkę, a ćwiczenia pomogą w wyrzeźbieniu mięśni.

Po drugie, ogranicz spożycie soli. Każde danie można doprawić poprzez posypanie go posiekanymi ziołami.

Zioła w kuchni

Podajemy przepis na łatwy i smaczny zielony sos (do kartofli w mundurkach, gotowanych jajek czy ryb)

Składniki: garść szczawiu, szczypiorku, pietruszki, szałwii, koperku, 1 pora, 1 ząbek czosnku, 5 łyżek oliwy, 250 ml śmietany 18% i 1-2 łyżki soku cytrynowego. Zioła należy umyć, drobno posiekać i zmieszać z resztą. Sosu tego nie należy trzymać w lodówce przez dłuższy czas, gdyż świeże zioła mają najwięcej właściwości zdrowotnych. 

Dla zdrowia i urody stosuj regularny detox. Spożywaj dietę warzywno-owocową raz w tygodniu. Dzięki niej w naturalny sposób pozbędziesz się zbędnych i toksycznych substancji. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Wyznacz sobie konkretny dzień w tygodniu, i bezwzględnie go przestrzegaj, aby przyzwyczaić swój organizm do rytmu tej kuracji. Sprawne funkcjonowanie jelit jest warunkiem dobrego samopoczucia i czystości skóry.

Dodanie do diety młodych liści mlecza, pomoże w usprawnieniu przemiany materii i w uregulowaniu trawienia. Można z niego robić sałatki bądź sok, który wspaniale oczyści krew. Sprawi także, iż będziesz miała więcej energii, a twoja cera i włosy nabiorą blasku.

Babka lancetowata, uznawana jako chwast przez większość społeczeństwa jest prastarym środkiem leczniczym. Nie tylko pomaga w gojeniu ran po przyłożeniu na nie rozgniecionych liści. Wypijając jej sok możemy liczyć na poprawę stanu zdrowia w chorobach skórnych, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, chorobach nerek i pęcherza, oraz w zapaleniu jamy ustnej i dróg oddechowych. Drobno pokrojone listki tej rośliny bardzo dobrze smakują razem ze szpinakiem, sałatą i ziemniakami.

Młode liście szałwii, zawierają ogrom składników cennych dla zdrowia i urody. Im więcej ich wsypiemy do sałaty, sałatek jarzynowych, sałatek rybnych i innych potraw, tym większą przysługę sobie wyświadczymy. 

Zioła w kosmetyce

Jeżeli chodzi o kremy, to coraz więcej producentów kosmetyków zaczyna czerpać inspiracje z natury. Rośliny mają właściwości odpowiadające potrzebom różnych typów skóry. Na przykład:

  • kremy nagietkowe  - cera sucha, normalna lub mieszana,
  • krem lawendowy  - cera sucha,
  • krem rumiankowy i aloesowy - cera wrażliwa i skłonna do wyprysków.

Osoby posiadające cerę tłustą mogą stosować krem bursztynowy, który obok żywic naturalnych posiada również cenne składniki odżywcze.

Maski i peelingi do ciała łatwo jest zrobić samemu, korzystając z produktów znajdujących się w kuchni. W internecie można znaleźć olbrzymią ilość przepisów na ich wykonanie, łącznie z opisem przebiegu całego procesu nakładania, trzymania i załączonymi zdjęciami osiągniętych efektów.
Składnikami masek i peelingów mogą być: oliwa, olejek migdałowy, olej kokosowy, olejek z kiełków pszennych, mleko, jajka, miód, cytryna, kawa, ogórki, banany, sól morska, drożdże, płatki owsiane, twaróg itp…  W zasadzie skład domowych kosmetyków zależy od właściwości produktów i naszej inwencji twórczej.  Młody wygląd, to przede wszystkim zdrowy i oczyszczony organizm, o który należy systematycznie dbać. Poniżej zamieszczamy kilka "przepisów" na  domowe kosmetyki. Bardzo zachęcamy do ich wypróbowania. 

Peeling z gałki muszkatołowej

Składniki: pół łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej, łyżka mleka
Właściwości: gałka muszkatołowa ma dodatkowe działanie ściągające, antybakteryjne i przeciwzapalne
Ważne: nie wolno stosować częściej niż raz na tydzień, w przeciwnym razie skóra może ulec podrażnieniu.

Peeling z płatków owsianych

Składniki: 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżka miodu, 1 łyżeczka oliwy z oliwek i 1/3 szklanki płatków owsianych
Właściwości: sok z cytryny rozjaśnia cerę i usuwa przebarwienia, miód – nawilża, a oliwa z oliwek – odżywia
Ważne: ze względu na dodatek soku z cytryny koniecznie omijaj okolice oczu, poza tym stosuj miód naturalny.

Peeling z sody oczyszczonej

Składniki: pół łyżeczki sody oczyszczonej, łyżka miodu, kilka kropel soku z cytryny
Właściwości: działa jak peeling enzymatyczny, soda odblokowuje pory, miód działa antybakteryjnie, a cytryna – ściągająco
Ważne: ponieważ soda może u niektórych wywołać podrażnienie i zaczerwienienie, przed nałożeniem na twarz peeling należy przetestować na małym fragmencie skóry

Peeling z brązowego cukru

Składniki: łyżeczka brązowego cukru, łyżeczka oliwy z oliwek

Peeling pomidorowy

Składniki: pomidor, odrobina cukru
Zastosowanie: należy odciąć górną część pomidora (z ogonkiem), zamoczyć go w cukrze i kolistymi ruchami przemywać twarz, a następnie pozostawić peeling na skórze na ok. 10 minut

Peeling kawowo-cytrynowy

Składniki: mokre fusy (drobno mielonej), 4 cytryny, mąka kukurydziana, szklanka cukru
Właściwości: mąka kukurydziana pomaga pozbyć się nadmiaru sebum
Ważne: składniki dodaje się w kolejności: fusy – cytryny – mąka kukurydziana; następnie z powstałej papki nalezy wycisnąć nadmiar płynów i dopiero wtedy dodać cukier.

Przeczytaj również:
ZIOŁOWY DETOX