prozdrowotne właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi


Czosnek niedźwiedzi, znany także pod nazwą dziki, od wieków cieszy się pozytywną opinią na temat jego wyjątkowych właściwości zdrowotnych i walorów smakowych. Rośnie dziko na terenach Europy, Azji mniejszej i Kaukazu. Roślina osiąga wysokość do 50 cm wysokości. Czosnek niedźwiedzi został nieco zapomniany przez mieszkańców naszego kraju, lecz powoli odzyskuje dawną świetność. W Azji sprzedawany jest na targowiskach, jako jedna z podstawowych przypraw. Na zachodzie, oliwa czosnkowa jest jednym z ulubionych dodatków do sałatek i potraw. Surowcem leczniczym są liście tej rośliny.

Właściwości prozdrowotne czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi ma te same walory co czosnek pospolity, jednak siła działania jego właściwości jest wielokrotnie większa. Roślina ta zawiera w sobie bardzo wysokie ilości mikroelementów, makroelementów i witamin. Ma właściwości antyrakowe. Na łamach “Journal of the American Cancer Society” piszą, iż związki siarki zawarte w czosnku niedźwiedzim mogą stanowić nieinwazyjną metodę leczenia nawet takich nowotworów jak glejak.

Ponadto, czosnek niedźwiedzi: 

  • pozytywnie wpływa na układ odpornościowy,
  • pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy,
  • obniża ciśnienie,
  • podnosi poziom dobrego cholesterolu,
  • zwalcza wirusy,
  • zwalcza bakterie,
  • zwalcza grzyby i pasożyty.

Jak wkomponować czosnek niedźwiedzi w naszą codzienną dietę?

Wywar z liści może stanowić bazę pod smaczną zupę wiosenną. Czosnek niedźwiedzi można także spożywać na surowo, jako pesto, czy element sałatek.

Ciekawostka:

Liście czosnku stanowiły niegdyś przysmak niedźwiedzi budzących się z zimowego snu (funfact)

Kliknij i poznaj prozdrowotne właściwości jarmużu.

Na podstawie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366009/