Słonecznik a zdrowie

Słoneczniki- piękne i zdrowe


Słonecznik oryginalnie pochodzi z południowych terenów Ameryki Północnej, obszaru dzisiejszego Meksyku. Był czczony przez ludność tubylczą Indian jako symbol boga słońca, gdyż jego kwiat zmienia swe nachylenie w zależności od położenia słońca i jego wędrówki po niebie. Indianie do dziś wierzą w jego niezwykłe właściwości i wykorzystują go do leczenia reumatyzmu, ran, stłuczeń, krwiaków podskórnych i stanów zapalnych skóry.

Słonecznik- informacje ogólne

Słonecznik jest rośliną roczną z rodziny astrowatych. Wyrasta do 2,5 metra wysokości. Liście ma szorstkie, sercowate. Znany ze swych dużych koszyków kwiatowych. Owocem jest niełupka. Surowcem zielarskim słonecznika jest kwiat – Flos Helianthii. Zawiera on karetenoidy, barwniki, cukry, olejek, substancje gorzkie, prowitaminę A.
Do Europy sprowadzono go w XVI wieku i uprawiano jako roślinę ozdobną. Wkrótce jednak doceniono jego właściwości smakowe, oraz lecznicze. 

Słonecznik- właściwości lecznicze

Nasiona słonecznika zawierają białko, witaminę A, D, E, B6, wapń, potas, cynk, żelazo  i około 40-60% tłuszczu. W składzie oleju słonecznikowego znajduje się do 90% zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniża on poziom cholesterolu we krwi, zapobiega miażdżycy, oraz chroni przed nowotworami dzięki zdolności do wiązania wolnych rodników.

W lecznictwie ludowym bywa stosowany jako

  • środek przeciwgorączkowy w przeziębieniach, nieżytach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie itp.
  • środek pobudzający apetyt i ułatwiający trawienie w nieżytach żołądka i zaburzeniach trawienia.
  • remedium na stłuczenia, wrzody, czyraki i trudno gojące się rany przykłada się specjalne przygotowane z niego okłady. W lecznictwie ludowym niektórych krajów kwiat słonecznika stosowany był jako środek przeciw malarii.

Pestki i olej mają właściwości oczyszczające organizm, pomagają w pozbyciu się toksyn. Młodzież mająca problem z trądzikiem i łojotokiem może pozbyć się go spożywając około 80 g. pestek dziennie.

Ssanie oleju- kuracja oczyszczająca

Mówiąc o właściwościach oczyszczających organizm tej rośliny, nie możemy pominąć kuracji polegającej na ssaniu oleju. Jednym z największych propagatorów tej metody jest profesor biochemii Michał Tombak. Twierdzi on, iż toksyny odpowiadają za osłabienie organizmu i doprowadzją do stanów chorobowych. Zaleca on “bez wysiłkowe” ssanie łyżki oleju przez 15-30 min o poranku lub przed snem. W tym czasie olej wyciągnie z naszego organizmu znaczną ilość toksyn zmieniając przy tym swoją barwę na kolor biały. Po tej czynności olej należy wypluć. Kurację powinno się kontynuować w zależności od stanu zdrowia przez okres 1-6 miesięcy.

Przemysł kosmetyczny i farmakologiczny także docenił właściwości tej rośliny. Produkty te używane są najczęściej do wzmacniania i pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Kliknij i poznaj właściwości prozdrowotne czarnuszki.

Na podstawie:
http://www.poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/fascynujace-wlasciwosci-slonecznika.html
http://www.naturaity.pl/artykul/388,slonecznik.html?p=2&PHPSESSID=d8d2b2347930f5dce5563999a47c5e8d111333#ad-image-1
http://zdrowie.wp.pl/zdrowie/metody-naturalne/go:2/art98,ssanie-oleju-metoda-oczyszczania-organizmu.html