terapia postem

Terapia postem


W wielu kulturach i religiach przestrzega się postu w sposób bardzo rygorystyczny. Może nam się wydawać, iż tradycja ta jest kontynuowana w niektórych rejonach kuli ziemskiej z czysto ideologicznych powodów. Terapia postem jest jednak coraz bardziej powszechną i uznawaną metodą regeneracji organizmu człowieka, czasem także nazywaną detoxem.

Jaka jest różnica między niedożywieniem a postem? Niedożywienie jest stanem patologicznym, tzn. chorobowym, a post stanem fizjoligicznym, który doprowadza do zdrowia. Odmianą postu jest kuracja warzywno-owocowa, która dostarcza organizmowi ogromnej ilości tzw. biokatalizatorów czyli witamin i mikroelementów.

Terapia postem- zachodząe procesy i ich efekty:

  • Następuje wielomocz i samoistne cofanie się wszelkich obrzęków, nawet tych wieloletnich. Z moczem i potem usuwane są toksyny.
  • Następuje zużywanie zapasów cukru odłożonych w wątrobie i mięśniach.
  • Następuje zużywanie zapasów tłuszczu.
  • Następuje proteoliza, czyli proces rozpadu własnych białek, a co najciekawsze w pierwszej kolejności białek chorych i zwyrodniałych.
  • Wraz ze zmianą diety następuje odmłodzenie organizmu zwane rewitalizacją.

Paradoksem współczesności jest to, iż człowiek obecnie odżywia się zbyt obficie a w jego ciele brakuje substancji odżywczych. Brakuje mu wielu niezbędnych składników pokarmowych, na przykład nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, witamin.

Naszym największym wrogiem są wolne rodniki, które powodują większość chorób cywilizacyjnych. Wolne rodniki,  to aktywne atomy lub cząsteczki, którym brakuje jednego elektronu. Aby zdobyć brakujący elektron, zabierają go z każdej tkanki uszkadzając przy tym białka, tłuszcze i kwasy nukleinowe naszych komórek. Wolne rodniki są przyczyną starzenia się organizmu, zmianom nowotworowym, sercowo-naczyniowym,  stawowym i wielu innym. Problem tkwi w niezdrowym stylu życia (spożywanie smażonej żywności, nadużywanie leków, palenie papierosów, zła dieta). Wolne rodniki powstają także podczas procesów metabolicznych oraz fagocytozy, która zachodzi w organizmie podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych. Szczególne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych ma dieta warzywno-owocowa, gdyż dostarcza ona dużych ilości “zmiataczy” wolnych rodników, takich jak: beta-karoten, witamina C i E.

Spożywanie surowych warzyw i owoców, zapobiega chorobom zwyrodnieniowym i nowotworowym. Amerykański Instytut Żywienia zaleca codzienne spożywanie przynajmniej 2 owoców i 3 jarzyn.

Kliknij i dowiedz się czegoś więcej na temat wpływu nadwagi na zdrowie.

źródło:
http://www.przychodnia.pl/diety/index29.php3?s=3&d=2&t=40&p1=3
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/post-dieta-niskokaloryczna-sluzy-zdrowiu_38990.html